O klubie

Uczniowski Klub Sportowy UKS Atena Gdańsk to serce Gdańskiej szermierki. W swoich szeregach zrzesza uczniów Gdańskiej Szkoły Szermierki. To w tej szkole do wielu lat kształcą się, wychowują i rozwijają swoje sportowe zainteresowania szermierką, wybitni zawodnicy. Z szermierczych sal dawnej Szkoły Podstawowej nr 70 wyszli na areny sportowe tak wspaniali zawodnicy jak medaliści Olimpijscy, Mistrzowie Świata, Mistrzowie Europy i wielokrotni Mistrzowie Polski. Tu swoje pierwsze szermiercze kroki stawiali dawni olimpijczycy: Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Sobczak, Cezary Siess, Ryszard Sobczak. Dziś wspaniale walczą na światowych planszach zarówno byli wychowankowie UKS Atena Gdańsk jak i jego aktualni członkowie: Piotr i Michał Janda, Bartosz Goc, Adam Podralski, Mateusz Możejko, Mikołaj Rudnicki, Patryk Martyniak, Jakub Dołżycki, Julia Lidzbarska, Karolina Murawska, Marta Mech, Joanna Toporska, Zuzanna Bober, Alicja Szostakiewicz.

Obecnie w szermierczych klasach GSS trenuje ponad 100 zawodników. O ich wysoki sportowy poziom dbają młodzi, a zarazem już doświadczeni trenerzy. Są to w większości absolwenci naszej szkoły, którzy zakończyli swoje sportowe kariery i aktualnie swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie przekazują młodszym zawodnikom. Do kadry trenerskiej należą: Krzysztof Walka, Konrad Pietrusiak, Andrzej Witkowski, Radosław Glonek, Łukasz Szymański, Michał Janda, Anna Lidzbarska, Katarzyna Miłkowska, Ksawery Nowosielski, Małgorzata Romanowska.

Pod czujnym okiem trenerów, nasza młodzież osiąga wybitne wyniki sportowe, a kadra nauczycieli dba o wysoki poziom wykształcenia. W zależności od kategorii wiekowej szermierze UKS Atena Gdańsk uczestniczą w około 8 do 10 startów w zawodach krajowych i 5 zagranicznych wliczając w to tak ważne zawody jak: Mistrzostwa Polski, Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata.

W Mistrzostwach Polski Młodzików – zawodnicy UKS Atena zdobyli w 2017 roku 6 medali MP Młodzików, w tym cztery złote medale. Tym samym szermierze naszego klubu zdominowali wszystkie konkurencje we florecie w tej kategorii wiekowej. Wśród zawodników UKS Ateny jest zwycięzca za rok 2016 w kategorii dzieci.

Zarząd UKS Atena Gdańsk, wraz z bardzo aktywną pomocą rodziców szermierczej młodzieży, oprócz zdobywania szermierczych umiejętności, organizuje w ciągu roku szkolnego wiele dodatkowych imprez sportowych. Zaliczamy do nich liczne turnieje szermiercze, rozgrywane w różnych kategoriach wiekowych, zgrupowania, sportowe obozy i pokazy zachęcające młodzież do zainteresowania tym pięknym sportem. Organizujemy kultowe już turnieje jak „Stacja Solidarność”, „Kaszubska Jesień”, „Otwarte Mistrzostwa Gdańska”, „Gdańska Kuźnia” czy zawody „O Puchar Prezydenta Miasta Gdańska”.

Podczas ferii zimowych zorganizowaliśmy półkolonie szermiercze dla dzieci z naszej szkoły. W przyszłości chcielibyśmy rozszerzyć ofertę dla dzieci, które dopiero chciałyby rozpocząć swoją przygodę z szermierką. Na półkoloniach dzieci oprócz treningów i mini turnieju zapewnionych miały mnóstwo atrakcji tj.: wyjście do kina, na lodowisko, basen oraz ściankę wspinaczkową.

Włączamy się chętnie do wszelkich inicjatyw mających na celu propagowanie zdrowego trybu życia oraz poszerzanie wiedzy na temat szermierki. Przykładem jest udział na Festiwalu Sportu Wannado. „Wannado to największy festiwal sportowy dla dzieci w Europie Środkowo-Wschodniej. To międzynarodowa inicjatywa sportowa zapoczątkowana w Czechach przed siedmioma laty, na mapie polskiego sportu obecna od 2016 roku w ramach programu Unii Europejskiej „Bądź Aktywny”. Inicjatywa zakłada, że sport może pomóc dzieciom w rozwoju i mimo wielu, nie zawsze dobrych pokus współczesnego świata nadal może być alternatywą spędzania przez najmłodszych wolnego czasu. Może wzmacniać ich pewność siebie, budować umiejętności społeczne, a przede wszystkim poprawiać kondycję fizyczną i psychiczną.”

Po kilku miesiącach intensywnych prac w dniu 08.12.2017 r., kluby szermiercze UKS Atena Gdańsk, UKS De La Salle i AZS AWFiS Gdańsk wypracowały platformę do stworzenia wspólnego programu szkolenia i współdziałania na wielu płaszczyznach organizacyjnych, stanowi ją projekt nazwany „Od ucznia do seniora”. Ma on na celu zagwarantowanie prawidłowego szkolenia zawodników od wieku szkolnego do seniorskiego. Trenerzy klubowi opracowują wspólne kalendarze startów i szkoleń. Działacze dbają o optymalne wykorzystanie budżetów klubowych, wspólnie organizując wyjazdy na zawody i zgrupowania.