Legendy klubu

Medaliści Mistrzostw Świata, Olimpijczycy, Mistrzowie Polski wywodzą się z Gdańska.

Sylwia Gruchala

To tu Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz stawiały pierwsze kroki na planszy oraz tu przygotowywały się do osiągania sukcesów na arenie międzynarodowej.

Michał Janda wraz ze swoim bratem bliźniakiem Piotrem Jandą reprezentujący nasz kraj na świecie to też zawodnicy z Gdańska. Panowie to wielokrotni Mistrzowie Polski zarówno indywidualnie i drużynowo w różnych kategoriach wiekowych, jak i plasujący się w czołówce zawodników w rozgrywkach na poziomie międzynarodowym.

Dlatego też w oparciu o takie doświadczenia naszej kadry trenerskiej oraz wsparcie samych zawodników klub wdraża w życie program obejmujący współpracę UKS Atena Gdańsk, UKS De La Salle i AZS AWFiS Gdańsk w zakresie szkolenia zawodników w każdej kategorii wiekowej.

Uczniowie UKS Atena osiągają sukcesy na turniejach w kraju i za granicą. Do tej pory światowe wyniki sportowe osiągali zawodnicy, którzy wyszli spod ręki naszych fechmistrzów Tadeusza Pagińskiego, Longina Szmita i Stanisława Szymańskiego (100 medali Mistrzostw Świata i Europy i 4 medale Igrzysk Olimpijskich) . To właśnie oni są trenerami pasjonatami szermierki, twórcami najlepszych osiągnięć polskiej szermierki. Kiedy fechmistrzowie zajęli się kadrą najlepszych florecistek (Sylwia Gruchała, Anna Rybicka) i rozsławiali polska szermierkę na arenach całego świata, młodych adeptów szkoły oddali pod skrzydła swoich wychowanków z nadzieją, że podtrzymają pasmo ich sukcesów.

Anna Rybicka